2000 FOOTBALL STANDINGS & RESULTS

Northern State Conference Northern Lakes Conference Northeast Hoosier Conference Duneland Conference
Northern Indiana Conference Northeast Corner Conference Summit Athletic Conference Midwest Conference
Three Rivers Conference Allen County Athletic Conference Independent Lake Athletic Conference
Northwestern Listing of Schools    
Week 1 (Aug 18-19, 2000)
---------------------------
Jimtown 30, NorthWood 21 
New Prairie 46, Prairie Heights 8 
Plymouth 27, Bremen 13 
Glenn 21, Fairfield 14 
Winamac 73, Knox 6 
South Central 37, LaVille 13 
West Central 21, Culver 7 
Triton 14, Caston 9 
East Noble 34, Concord 13 
Goshen 28, Elk. Memorial 7
Angola 40, Northridge 12 
Warsaw 19, Columbia City 13 
Wawasee 42, Whitko 22 
Eastside 22, West Noble 21 
Glenn 21, Fairfield 14 
New Prairie 46, Prairie Heights 8 
Lakeland 56, SB Adams 0 
Adams Central 37, Churubusco 0 
Garrett 10, Woodlan 4 
DeKalb 36, Mishawaka 20
Penn 35, Valparaiso 14
SB Washington 27, Gary Mann 0
SB Riley 27, St. Joseph's 6 
SB Clay 35, SB LaSalle 28 
Griffith 42, Elkhart Central 7 
Central Noble 25, Marian 13 (Aug 19)
Fremont 28, Culver Military 20 (Aug 19)
FW Snider 20, FW South Side 7 
FW North Side 33, Harding 26 
FW Luers 27, FW Northrop 0 
Homestead 57, Huntington North 0 
Bellmont 33, Bluffton 6 
Carroll (Allen) 44, Leo 14 
FW Wayne 50, Elmhurst 0 
FW Dwenger 33, FW Concordia 7 
Heritage 39, New Haven 20 
Norwell 42, Maconaquah 12 (Aug 19)
Rochester 28, Logansport 7 
Tippecanoe Valley 13, North Judson 0 
North White 7, North Miami 0 
Eastern 0, Oak Hill 0 
Manchester 20, Mississinewa 7
South Adams 28, Madison-Grant 0 
Garrett 10, Woodlan 4 
Adams Central 37, Churubusco 0
Northfield 25, Wabash 6 
Southern Wells 34, Blackford 0 
Southwood 30, Eastbrook 27 
Week 2 (Aug 25-26, 2000)
------------------------
Jimtown 35, Glenn 7 
NorthWood 56, Bremen 0 
North Judson 27, Knox 7 
LaVille 41, Cass 14 
Culver 50, South Central 26
Triton 7, Northfield 0 
Ben Davis 28, Penn 21
Chesterton 37, Northridge 6 
Goshen 31, DeKalb 0 
Elk. Memorial 44, Concord 22 
Rochester 28, Plymouth 6 
Carroll (Allen) 35, Wawasee 28 
Homestead 27, Warsaw 21 
Angola 34, Fairfield 7 
Central Noble 26, West Noble 0 
Eastside 50, Prairie Heights 0 
East Noble 42, Lakeland 0 
Leo 22, Churubusco 0 
Adams Central 48, Garrett 7 
Southern Wells 42, Fremont 0 
St. Joseph's 14, SB Adams 0  
SB Clay 18, SB Washington 15 
Marian 35, SB LaSalle 26 
Michigan City 28, SB Riley 20 
Kokomo 33, Elkhart Central 7 
Mishawaka 28, Merrillville 14 
Culver Military 34, New Prairie 26 (2OT)
FW South Side 15, FW Northrop 10 
FW Luers 28, FW Wayne 0 
FW Snider 38, FW Concordia 0 
FW North Side 48, Elmhurst 0 
FW Dwenger 39, Harding 28 
South Adams 27, Bellmont 7 
Columbia City 36, Whitko 16 
Woodlan 54, New Haven 40 
Norwell 60, Bluffton 6 
Tippecanoe Valley 20, Mississinewa 6 
Northwestern 44, North Miami 28 
Oak Hill 13, Eastbrook 7 
Heritage 20, Manchester 0 
Southwood 55, Wabash 6 

      

 

Week 3 (Sep 1-2, 2000)
-----------------------
New Prairie 21, Bremen 14 
Glenn 36, Knox 19 
Jimtown 55, LaVille 0 
Culver 41, Triton 14 
NorthWood 42, Concord 21 
Wawasee 21, Northridge 0 
Warsaw 30, Plymouth 23 
Goshen 21, St. Joseph's 0 
Penn 52, Elk. Memorial 0 
Central Noble 25, Eastside 3 
Angola 28, Fremont 13 
Lakeland 40, Prairie Heights 12 
Fairfield 25, Churubusco 12 
West Noble 14, Garrett 0 
SB Riley 62, SB Adams 14 
Elkhart Central 13, SB Washington 0 
Mishawaka 35, SB LaSalle 8 
SB Clay 34, Marian 6 
FW Snider 28, FW Northrop 3 
FW Luers 26, FW South Side 7
FW Dwenger 7, FW North Side 0 
FW Wayne 40, FW Concordia 20 
Harding 60, Elmhurst 0 
East Noble 31, Homestead 30 
DeKalb 28, New Haven 0
Norwell 35, Carroll (Allen) 26 
Columbia City 21, Bellmont 0 
Tippecanoe Valley 13, Manchester 12 
Rochester 28, Oak Hill 24 
Southwood 28, Whitko 6 
North Miami 35, Northfield 7 
Heritage 34, Woodlan 26 (Sep 2)
South Adams 34, Bluffton 0 (Sep 2)
Adams Central 35, Leo 19 (Sep 2)
Southern Wells 28, Ind. Ritter 14 (Sep 2)
----
Week  4 (Sep 8-9, 2000)
------------------------
Glenn 46, LaVille 12 
Culver 35, New Prairie 13 
Jimtown 56, Knox 6 
Bremen 47, Triton 0 
Concord 27, Wawasee 14 
NorthWood 16, Goshen 13 
Plymouth 28, Northridge 6 
Warsaw 48, Gary Wallace 0 
Elk. Memorial 21, Marian 12 
West Noble 27, Lakeland 26 
Eastside 22, Fairfield 0 
Central Noble 34, Fremont 18 
Garrett 14, Angola 6 
Churubusco 13, Prairie Heights 8 
SB Riley 34, SB Clay 21 
Mishawaka 13, Elkhart Central 0 
SB Washington 9, SB Adams 6 
Penn 56, SB LaSalle 0 
FW South Side 63, FW Concordia 6 
FW Luers 31, Harding 14 
FW Snider 43, Elmhurst 0 
FW Northrop 21, FW Dwenger 14 
FW Wayne 21, FW North Side 7 
East Noble 54, DeKalb 14 
Homestead 28, Columbia City 21 
Norwell 44, Bellmont 0 
Carroll (Allen) 63, New Haven 31
Tippecanoe Valley 26, Southwood 7 
Rochester 44, Northfield 7 
Oak Hill 35, North Miami 6 
Southern Wells 63, Leo 7
Manchester 27, Whitko 0 
Woodlan 34, Bluffton 12 
South Adams 26, Heritage 21 
Adams Central 27, South Central 3 
----
Week 5 (Sep 15-16, 2000)
------------------------
Jimtown 35, New Prairie 0 
Glenn 30, Triton 0 
Knox 23, LaVille 7 
Bremen 21, Culver 14 
Warsaw 42, Northridge 0 
Goshen 7, Concord 0 
NorthWood 40, Wawasee 12 
Plymouth 42, Culver Military 14 
Elkhart Memorial 13, Elk Central 0 
Lakeland 42, Angola 14 
West Noble 34, Fairfield 7 
Eastside 21, Fremont 3 
Central Noble 60, Churubusco 0 
Garrett 21, Prairie Heights 0 
Penn 58, SB Adams 0 
SB Washington 22, SB Riley 15 
Mishawaka 35, SB Clay 0 
Dowagiac 41, SB LaSalle 6 
FW Snider 34, Harding 12 
FW Luers 41, FW North Side 0 
FW South Side 19, FW Wayne 12 
FW Northrop 51, FW Concordia 8
FW Dwenger 36, Elmhurst 6
Carroll (Allen) 28, East Noble 27 
DeKalb 27, Columbia City 26 
Homestead 47, Bellmont 0 
Norwell 25, New Haven 0 
Southern Wells 34, Woodlan 23 
South Adams 33, Leo 10 
Heritage 22, Adams Central 21 
Bluffton 17, Wes-Del 8 
Manchester 40, North Miami 16 
Rochester 21, Southwood 12 
Tippecanoe Valley 61, Northfield 8 
Oak Hill 56, Whitko 16 
----
Week 6 (Sep 22-23, 2000)
--------------------------
Bremen 54, LaVille 0 
Culver 49, Knox 20 
New Prairie 34, Triton 0 
Jimtown 34, Concord 19 
Glenn 17, South Central 13 
Elk. Memorial 13, SB Washington 6 
NorthWood 42, Northridge 7 
Plymouth 47, Wawasee 21 
Warsaw 26, Goshen 21 
West Noble 28, Fremont 13 
Lakeland 21, Fairfield 14 
Central Noble 34, Garrett 7 
Angola 32, Prairie Heights 0 
Eastside 57, Churubusco 19 
SB Riley 39, SB LaSalle 6 
Penn 38, Mishawaka 0 
SB Clay 32, Elkhart Central 15 
Marian 48, SB Adams 18 
FW South Side 35, Harding 34
FW Luers 35, FW Dwenger 14 
FW Snider 35, FW Wayne 0 
FW North Side 0, FW Northrop 0 
FW Concordia 22, Elmhurst 14 
Homestead 35, DeKalb 34 
East Noble 14, Norwell 7 
Carroll (Allen) 31, Bellmont 8 
New Haven 37, Columbia City 13 
Southern Wells 42, Bluffton 14 
Heritage 48, Leo 14
Adams Central 24, South Adams 14
Woodlan 22, Culver Military 10
Oak Hill 28, Tippecanoe Valley 27 (OT)
Manchester 26, Rochester 20
Whitko 42, Northfield 7
Southwood 21, North Miami 20
----
Week 7 (Sep 29-30, 2000)
------------------------
New Prairie 14, Glenn 7 
Jimtown 42, Culver 14 
LaVille 34, Triton 0 
Bremen 42, Knox 14 
Plymouth 36, Concord 35 
Goshen 35, Northridge 18 
Warsaw 63, Wawasee 13 
NorthWood 39, Dowagiac 20 
Elk. Memorial 39, SB Adams 12 
Central Noble 62, Fairfield 0 
Angola 26, Eastside 8 
West Noble 34, Prairie Heights 15 
Garrett 13, Lakeland 7 
Fremont 28, Churubusco 6 
Elkhart Central 55, SB LaSalle 14 
Penn 52, SB Clay 0 
Mishawaka 36, SB Riley 25 
Marian 21, SB Washington 16 
FW Luers 14, FW Snider 0
FW Northrop 59, Elmhurst 0 
FW Concordia 13, FW North Side 31
FW Wayne 24, Harding 6 
FW South Side 28, FW Dwenger 25
East Noble 48, Columbia City 6 
Norwell 40, DeKalb 6 
Homestead 41, Carroll (Allen) 22
New Haven 42, Bellmont 7
Whitko 52, North Miami 22 
Rochester 29, Tippecanoe Valley 7 
Manchester 33, Southwood 6
Oak Hill 27, Northfield 0 
Southern Wells 22, Adams Central 14 
Woodlan 37, Leo 13
Heritage 51, Bluffton 7
South Adams 48, Winchester 14
-----
Week 8 (Oct 6-7, 2000)
--------------------------
Jimtown 38, Bremen 7 
New Prairie 32, LaVille 0 
Glenn 19, Culver 0 
Knox 55, Triton 6 
Warsaw 29, NorthWood 28 
Concord 49, Northridge 14 
Goshen 28, Plymouth 7 
Wawasee 41, Marian 10 
Elk. Memorial 21, Mishawaka 14 
Garrett 47, Churubusco 0 
Fremont 27, Fairfield 15 
West Noble 36, Angola 8 
Central Noble 48, Prairie Heights 0 
St. Joseph's 27, Lakeland 14 
Eastside 41, Leo 16 
SB Riley 40, Elkhart Central 20 
SB Clay 35, SB Adams 0 
SB Washington 26, SB LaSalle 20 
Penn 20, Lake Central 0 
FW Northrop 21, FW Wayne 0
FW North Side 42, FW South Side 7 
FW Snider 49, FW Dwenger 19 
Harding 44, FW Concordia 2 
FW Luers 49, Elmhurst 0 
East Noble 43, New Haven 7 
DeKalb 56, Bellmont 0 
Columbia City 34, Carroll 31 (OT) 
Homestead 42, Norwell 22 
Rochester 37, Whitko 22 
Tippecanoe Valley 14, North Miami 6 
Oak Hill 19, Manchester 7 
Southwood 41, Northfield 8 
Southern Wells 14, Heritage 8 
Adams Central 53, Bluffton 6 
Woodlan 30, South Adams 7 
Eastside 41, Leo 16 
----
Week 9 (Oct 13-14, 2000)
--------------------------
Culver 35, LaVille 20 
Glenn 19, Bremen 14 
New Prairie 42, Knox 19 
Jimtown 63, Triton 0 
Warsaw 41, Concord 13
NorthWood 32, Plymouth 21 
Goshen 28, Wawasee 20
Northridge 28, Fairfield 21 
Elk. Memorial 34, SB Clay 7 
Central Noble 20, Lakeland 18 
Eastside 14, Garrett 13
West Noble 37, Churubusco 0 
Fremont 48, Prairie Heights 24 
Heritage 14, Angola 0
Penn 45, SB Riley 6 
Mishawaka 27, SB Washington 0
SB LaSalle 34, SB Adams 20 
St. Joseph's 14, Elkhart Central 0 
FW Snider 0, FW North Side 0 
FW Luers 62, FW Concordia 0 
FW Northrop 28, Harding 22 
FW Wayne 35, FW Dwenger 7 
FW South Side 48, Elmhurst 0 
East Noble 47, Bellmont 0 
DeKalb 34, Carroll (Allen) 20 
Homestead 49, New Haven 7 
Norwell 47, Columbia City 7 
Tippecanoe Valley 27, Whitko 16 
Rochester 34, North Miami 6 
Oak Hill 28, Southwood 14 
Manchester 0, Northfield 0 
Southern Wells 55, South Adams 28 
Woodlan 40, Adams Central 21 
Leo 41, Bluffton 9 
Heritage 14, Angola 0 
 
 
 
 
 

 

Sectional Week 1 (Oct 19-21)
-----------------------------
5A: Lake Central 21, Portage 7
    East Chicago 28, Chesterton 21
    Valparaiso 30, Crown Point 0
    Merrillville 41, Gary Wallace 0
    Mishawaka 28, SB Riley 21 
    Michigan City 24, Elk Memorial 21 
    Penn 58, LaPorte 10
    Warsaw 55, Elkhart Central 0 
    Homestead 30, FW Northrop 21
    FW Snider 45, Marion 7
4A: McCutcheon 56, Gary West 0
    Hobart 29, Gary Roosevelt 8
    Plymouth 53, Kankakee Valley 0 
    Goshen 47, SB Clay 7 
    SB Adams 20, SB LaSalle 14
    Concord 34, Northridge 27
    Wawasee 34, SB Washington 17 
    FW Dwenger 49, Bellmont 6
    East Noble 34, DeKalb 30
    Carroll 24, Columbia City 21
3A: Culver Military 28, Calumet 7
    New Prairie 51, Gary Mann 6
    SB St. Joseph's 30, Hammond Noll 0
    Mishawaka Marian 14, Andrean 13
    Angola 8, West Noble 7
    NorthWood 34, New Haven 7 
    Lakeland 34, FW Concordia 13
    Whitko 47, Elmhurst 11
    Norwell 49, Blackford 14
    Rochester 39, Western 10
    Peru 21, Tippecanoe Valley 17
2A: North Judson 30, Rensselaer 7
    Bremen 55, Knox 15
    Wheeler 21, Glenn 20
    Eastside 49, Prairie Heights 0
    Jimtown 48, Leo 6 
    Central Noble 45, Churubusco 0 
    Fairfield 27, Garrett 13
    FW Luers 56, Manchester 6
    Woodlan 19, South Adams 6
    Harding 52, Wabash 6
    Heritage 48, Bluffton 17
    Eastbrook 35, North Miami 8
1A: River Forest  48, Triton 13
    Culver 50, South Central 28
    Whiting 27, West Central 24 (OT)
    Southern Wells 36, Fremont 14
    Southwood 20, Eastern 14 (OT)
    Adams Central 35, Northfield 6
    LaVille 41, Caston 14
Sectional Week 2 (Oct 27, 2000)
------------------------------
5A: Valparaiso 7, Merrillville 3
    Lake Central 56, East Chicago Cent 3
    Mishawaka 34, Michigan City 15
    Penn 10, Warsaw 7
    Homestead 40, FW South Side 13
    FW Snider 56, Huntington North 13
    Carmel 61, Lafayette Jeff 18
    Noblesville 44, Laf. Harrison 19
4A: Griffith 34, Munster 10
    Hammond 7, Lowell 0
    McCutcheon 33, Hobart 27
    Plymouth 31, Logansport 12
    Concord 30, Wawasee 27
    Goshen 45, SB Adams 6
    FW Wayne 19, FW Dwenger 0
    East Noble 49, Carroll 14
3A: Culver Military 26, New Prairie 0
    SB St. Joseph's 35, Marian 21
    Zionsville 38, West Lafayette 14
    Benton Central 28, North Montgomery 6
    NorthWood 49, Angola 6
    Lakeland 47, Whitko 16
    Peru 28, Mississinewa 10
    Rochester 14, Norwell 7
2A: North Judson 36, North Newton 0
    Bremen 60, Wheeler 2
    Delphi 41, Oak Hill 24
    Winamac 42, Eastbrook 7
    Jimtown 34, Eastside 0
    Central Noble 41, Fairfield 12
    FW Luers 41, Woodlan 26
    Harding 24, Heritage 12
1A: River Forest 26, LaVille 21
    Culver 28, Whiting 21
    Pioneer 41, Tri-County 33
    North White 14, Frontier 2
    Southern Wells 48, Wes-Del 14
    Adams Central 42, Southwood 7
    Eastern Hancock 36, Union City 28
    Hagerstown 27, Shenandoah 6
Sectional Finals (Nov 3, 2000)
-----------------------------
Class 5A:
Valparaiso 28, Lake Central 0
Penn 54, Mishawaka 14
FW Snider 24, Homestead 21
Noblesville 27, Carmel 12

Class 4A:
Hammond 30, Griffith 27
Plymouth 35, McCutcheon 21
Goshen 41, Concord 16
East Noble 35, FW Wayne 7

Class 3A:
Culver Military 35, SB St. Joseph's 14
Zionsville 43, Benton Central 13
NorthWood 35, Lakeland 19
Rochester 41, Peru 18

Class 2A:
North Judson 10, Bremen 7
Winamac 20, Delphi 0
Jimtown 28, Central Noble 10
FW Luers 12, Harding 7

Class 1A:
Culver Community 34, River Forest 20
North White 43, Pioneer 13
Adams Central 15, Southern Wells 14
Hagerstown 30, Eastern Hancock 0
 
 
 

    
Regional Finals (Nov 10, 2000)
-----------------------------
5A: Penn 28, Valparaiso 7
    Noblesville 28, FW Snider 25
4A: Plymouth 21, Hammond 12
    East Noble 21, Goshen 14
3A: Zionsville 30, Culver Military 7
    NorthWood 21, Rochester 14
2A: Winamac 21, North Judson 7
    FW Luers 35, Jimtown 14
1A: North White 21, Culver Community 7
    Adams Central 34, Hagerstown 19
 
 
North Semi-State Finals (Nov 17, 2000)
-----------------------------------
Class 5A:
Penn 38, Noblesville 15

Class 4A:
East Noble 25, Plymouth 7

Class 3A:
Zionsville 21, NorthWood 20 (OT)

Class 2A:
FW Luers 37, Winamac 20

Class 1A:
Adams Central 12, North White 6
State Championship Games @ RCA Dome (Nov 24-25, 2000)
--------------------------------------------------
Class 5A: Penn 21, Center Grove 0
Class 4A: East Noble 28, Plainfield 7
Class 3A: Heritage Hills 27, Zionsville 24 (OT)
Class 2A: Evansville Mater Dei 56, Ft. Wayne Bishop Luers 10
Class 1A: Adams Central 29, Attica 21