1990 NORTHERN INDIANA FOOTBALL RESULTS & STANDINGS

Northern State Northern Indiana Northern Lakes

Northeast Hoosier

Northeast Corner Duneland Athletic Lake Suburban Lake Shore
Northwest Hoosier Northwestern Three Rivers Independents
Allen County Athletic Summit Athletic Midwest  
Week 1 (Aug 24, 1990)
------------------------------
Penn 35, Elkhart Central 14 
Kokomo 39, Elkhart Memorial 6 
SB Riley 14, Chesterton 0 
SB St. Joseph's 29, SB Adams 5 
SB Washington 38, Hammond Clark 12 
Mishawaka 27, Marian 0 
MC Rogers 26, MC Elston 6 
Concord 28, SB LaSalle 0 
SB Clay 14, Goshen 7 
Bremen 28, NorthWood 21 
Glenn 8, Jimtown 6  
New Prairie 6, LaPorte 0
North Judson 35, Knox 0
Northfield 18, Triton 0 
South Central 33, Culver 0
Warsaw 29, Tippecanoe Valley 0 
Plymouth 21, LaVille 0 
Carroll 38, Wawasee 0 
Homestead 21, Northridge 7
Lakeland 21, East Noble 16
West Noble 14, Central Noble 6
Eastside 40, Prairie Heights 6
Angola 13, Fairfield 7
Fremont 26, Southern Wells 14
Churubusco 22, Leo 6
DeKalb 27, Garrett 6
New Haven 16, Woodlan 0
Whitko 20, Columbia City 7
FW Dwenger 16, Bellmont 10
Valparaiso 38, Calumet 22
Portage 27, Highland 14
Hobart 29, Gary Wallace 6
Merrillville 8, Crown Point 0
Rochester 34, Northwestern 20
Southwood 36, Wabash 22
Manchester 19, Heritage 12
North Miami 35, Caston 12
Week 2 (Aug 31-Sep 1, 1990)
-------------------------------
Elkhart Central 40, Elkhart Memorial 0 
Penn 24, Mishawaka 7 
SB LaSalle 23, SB Adams 21 
SB Washington 20, SB Riley 6 
SB Clay 27, MC Elston 0 
NorthWood 8, Concord 7 
Warsaw 13, Plymouth 0 
Northridge 32, Wawasee 8 
SB St. Joseph's 27, Goshen 3 
LaVille 15, Jimtown 6 
Bremen 22, New Prairie 14 
Glenn 14, Knox 7 
Culver 13, Triton 0
Lakeland 28, Prairie Heights 0
Angola 25, Fremont 14
Eastside 35, Central Noble 16
Churubusco 30, Fairfield 14
Garrett 39, West Noble 20
Homestead 36, East Noble 0
DeKalb 10, New Haven 7
Columbia City 52, Bellmont 28
Carroll 22, Norwell 12
Portage 21, LaPorte 20 (OT)
Hobart 34, Valparaiso 6 (Sep 1)
Merrillville 22, Chesterton 0
MC Rogers 13, East Chicago 0
Gary Wallace 36, Marian 6
Culver Military 12, Maconaquah 0 (Sep 1)
Rochester 17, Oak Hill 7
Tippecanoe Valley 20, Manchester 12
Whitko 21, Southwood 7
North Miami 71, Northfield 7
South Central 20, Whiting 0 (Sep 1)
Lake Station 13, North Judson 6
 
Week 3 (Sep 7-8, 1990)
-----------------------------
Penn 50, SB Riley 0 
Elkhart Central 41, MC Elston 6 
SB Washington 21, Elkhart Memorial 20 
Mishawaka 28, SB LaSalle 0 
SB Clay 27, SB Adams 6 
Goshen 22, NorthWood 19 
Plymouth 33, Northridge 13 
Concord 35, Wawasee 0 
SB St. Joseph's 29, Warsaw 7 
Bremen 55, Triton 13 
Glenn 18, LaVille 14 
New Prairie 34, Culver 0 
Jimtown 41, Knox 0 (Sep 8)
Garrett 28, Angola 0
Churubusco 23, Prairie Heights 8
Central Noble 28, Fremont 14
Eastside 27, Fairfield 26  OT
Lakeland 10, West Noble 8
DeKalb 21, East Noble 0
Columbia City 13, Homestead 10
New Haven 21, Carroll 0
Bellmont 21, Norwell 6 
LaPorte 12, Chesterton 6
MC Rogers 17, Valparaiso 10
Merrillville 21, Portage 20 (2OT)
Hobart 31, Andrean 14
Cass 31, Culver Military 15 (Sep 8)
Rochester 21, Northfield 0
Whitko 28, Manchester 12
Southwood 34, Tippecanoe Valley 6
North Miami 38, Oak Hill 6
Rensselaer 20, North Judson 17
Week 4 (Sep 14, 1990)
------------------------------
Penn 14, SB Washington 13 
Elkhart Central 13, SB Riley 0 
Mishawaka 40, Elkhart Memorial 0 
SB Clay 19, SB LaSalle 0 
SB Adams 29, MC Elston 0 
Concord 9, Goshen 0 
NorthWood 36, Wawasee 6 
Warsaw 28, Northridge 9 
SB St. Joseph's 42, Plymouth 7 
Jimtown 28, New Prairie 0 
LaVille 15, Knox 12 
Glenn 44, Triton 6 
Bremen 56, Culver 14 
Angola 11, Lakeland 8
Churubusco 25, Central Noble 6
Eastside 45, Fremont 6
Garrett 32, Prairie Heights 14
West Noble 12, Fairfield 0
Columbia City 28, DeKalb 10
Carroll 21, East Noble 0
Homestead 14, Bellmont 0
New Haven 29, Norwell 14
Culver Military 28, Marian 6
Hobart 46, LaPorte 3
Merrillville 10, MC Rogers 8
Valparaiso 14, Chesterton 5
Lake Central 35, Portage 12
River Forest 19, South Central 0
Southwood 21, Rochester 14
Whitko 32, Oak Hill 8
Tippecanoe Valley 34, Northfield 6
North Miami 333, Manchester 0
North Judson 42, North Newton 0
Week 5 (Sep 21, 1990)
----------------------------
Concord 33, Jimtown 7 
Penn 28, SB Clay 0 
Elkhart Central 22, SB LaSalle 6 
SB Riley 43, Elkhart Memorial 6 
Mishawaka 31, MC Elston 0 
SB Washington 21, SB Adams 8 
Warsaw 28, Goshen 20 
Wawasee 12, Plymouth 0 
NorthWood 23, Northridge 0 
Bremen 51, LaVille 0 
Knox 30, Culver 6 
New Prairie 39, Triton 0 
Glenn 28, South Central 0 
Garrett 29, Central Noble 26
Angola 31, Prairie Heights 0
Eastside 12, Churubusco 7
Lakeland 17, Fairfield 14
West Noble 15, Fremont 14
Homestead 17, DeKalb 13
Norwell 24, East Noble 0
Bellmont 21, Carroll 7
Columbia City 7, New Haven 0
SB St. Joseph's 10, LaPorte 7
Hobart 49, Chesterton 6 
Merrillville 44, Valparaiso 14
Portage 29, MC Rogers 10
Lafayette Catholic 15, Culver Military 13
Manchester 12, Rochester 7
Whitko 54, Northfield 6
Tippecanoe Valley 17, Oak Hill 12
Southwood 14, North Miami 13
North Judson 34 Kankakee Valley 0
Week 6 (Sep 27-28, 1990)
-----------------------------
Mishawaka 16, Elkhart Central 13 
Penn 41, SB LaSalle 6 
SB Clay 7, SB Washington 6 
SB Riley 28, MC Elston 0 
Elkhart Memorial 16, SB Adams 13 (Thurs)
Concord 40, Plymouth 0 
Goshen 9, Northridge 8 
Warsaw 24, Wawasee 0 
Bremen 37, Knox 0 
New Prairie 19, Glenn 12 
Jimtown 33, Culver 7 
LaVille 33, Triton 14 
NorthWood 35, Marian 7 
Eastside 26, Angola 8
Fairfield 25, Central Noble 6, 
Churubusco 32, Fremont 21
Lakeland 32, Garrett 26
West Noble 34, Prairie Heights 12
DeKalb 34, Norwell 6
Columbia City 31, East Noble 8
Carroll 20, Homestead 10
New Haven 21, Bellmont 3
LaPorte 14, Valparaiso 13
MC Rogers 17, Chesterton 10 (2OT)
Hobart 24, Portage 14
Andrean 3, Merrillville 0
Dowagiac (Mi) 7, SB St. Joseph's 0
Rochester 21, Tippecanoe Valley 14
Oak Hill 46, Northfield 0
Whitko 13, North Miami 9
Southwood 20, Manchester 6
Winamac 27, North Judson 7
South Central 53, LaLumiere 8
Week 7 (Oct 5-6, 1990)
-----------------------------
Bremen 24, Jimtown 0 
Penn 48, Elkhart Memorial 0 
SB LaSalle 20, MC Elston 14 
Elkhart Central 21, SB Adams 0 
SB Washington 20, Mishawaka 10 
SB Riley 35, SB Clay 13 
Concord 47, Northridge 0 
Warsaw 10, NorthWood 9 
Goshen 20, Plymouth 8 
Harding 50, Wawasee 0 
New Prairie 20, LaVille 19 
Glenn 41, Culver 0 
Knox 65, Triton 8 
Prairie Heights 26, Central Noble 16
Fairfield 31, Fremont 20
Garrett 33, Churubusco 19
Eastside 25, Leo 0
West Noble 16, Angola 13
Lakeland 21, FW Concordia 6
New Haven 25, East Noble 0
DeKalb 20, Bellmont 12
Columbia City 13, Carroll 0
Homestead 34, Norwell 0
MC Rogers 14, LaPorte 7 (OT)
Hobart 19, Merrillville 13
Portage 41, Valparaiso 29
Andrean 17, Chesterton 0
SB St. Joseph's 43, Marian 7
North Miami 35, Tippecanoe Valley 7
Whitko 12, Rochester 9
Southwood 49, Northfield 0
Oak Hill 46, Manchester 0
Tri-County 7, South Central 6
River Forest 27, North Judson 20 (3OT)
Case Western (Oh) 28, CMA 14
Week 8 (Oct 12, 1990)
-----------------------------
Penn 49, SB Adams 0 
Elkhart Central 27, SB Clay 8 
Elkhart Memorial 42, MC Elston 18 
SB Washington 26, SB LaSalle 6 
Mishawaka 26, SB Riley 13 
Warsaw 17, Concord 7 
NorthWood 26, Plymouth 7 
Goshen 24, Wawasee 14 
Northridge 19, Fairfield 12 
Bremen 19, Glenn 6 
New Prairie 9, Knox 7 
Culver 25, LaVille 22 
Jimtown 44, Triton 0 
North Judson 14, Marian 7
Gary West 8, SB St. Joseph's 7 
Lake Station 38, South Central 8
Heritage 23, Angola 20  OT
West Noble 20, Churubusco 13
Lakeland 26, Central Noble 12
Eastside 17, Garrett 6
Fremont 20, Prairie Heights 14, 
Carroll 15, DeKalb 10
Bellmont 14, East Noble 8
Homestead 13, New Haven 7
Columbia City 30, Norwell 20
Hobart 49, MC Rogers 0
Portage 38, Chesterton 14
Merrillville 34, LaPorte 7
Valparaiso 14, Gary Roosevelt 7
North Miami 35, Rochester 7
Whitko 26, Tippecanoe Valley 0 7
Southwood 19, Oak Hill 13
Manchester 41, Northfield 6
North Judson 14, Marian 0
Lake Station 38, South Central 8
Zionsville 35, CMA 0
Sectional Week 1 (Oct 18-19, 1990)
---------------------------------
5A: Lake Central 28, Merrillville 10
 East Chicago 56, Gary Roosevelt 6
 Crown Point 21, Gary Wallace 7
 Valparaiso 28, Portage 14
 LaPorte 21, Chesterton 10
 MC Rogers 24, SB LaSalle 0 (Oct 18)
 Mishawaka 36, SB Riley 6 (Oct 18)
 Penn 49, Elkhart Memorial 3 
 Elkhart Central 3, FW Wayne 0 
 FW North Side 16, Warsaw 0 
 FW Snider 21, FW Northrop 7
 Muncie Central 31, Huntington North 7 
4A: Calumet 12, Gary Mann 0 
 Highland 14, Munster 12 
 Andrean 41, Lowell 0 
 Hobart 47, Goshen 7
 Concord 22, SB Clay 19
 SB Adams 23, Mich. City Elston 6
 SB Washington 24, Gary Wirt 0
 Columbia City 12, DeKalb 7
 FW South Side 28, East Noble 13
 New Haven 35, Wawasee 0
 Homestead 30, Elmhurst 0
 Bellmont 15, Logansport 14
 Lafayette Harrison 28, Plymouth 14 
3A: New Prairie 17, Kankakee Valley 7 
 Hammond Noll 28, Knox 11 
 NorthWood 17, Lakeland 7 
 Northridge 43, Angola 22 
 Culver Military 14, Whitko 13 (2OT)
 FW Concordia 57, Wabash 14
 FW Dwenger 14, Carroll 3 (Oct 20)
 Mississinewa 28, Harding 15
 Eastbrook 28, Norwell 6
2A: Glenn 14, Marian 0
 Rensselaer 28, LaVille 14
 Lake Station 43, North Judson 13
 River Forest 39, North Newton 6
 West Noble 21, Heritage 7
 Woodlan 19, Prairie Heights 10
 Garrett 26, Fairfield 16
 FW Luers 28, Eastside 14
 Cass 26, Taylor 7
 Rochester 30, Bluffton 0
 Winamac 18, Tippecanoe Valley 0
1A: Bremen 27, South Central 6
 Jimtown 20, Whiting 14
 Culver 42, West Central 0
 Churubusco 20, Central Noble 14 (OT)
 South Adams 21, Adams Central 10
 Leo 31, Southern Wells 0
 North White 6, Carroll (Flora) 0
 Frontier 34, Tri-County 26
 Southwood 46, Union City 0
 North Miami 14, Lapel 8
Sectional Week 2 (Oct 26, 1990)
------------------------------
Class 5A:
Lake Central 19, Gary West 18
Crown Point 21, East Chicago Cent. 19
Valparaiso 24, LaPorte 7
Mishawaka 7, Michigan City Rogers 3
FW Snider 18, Penn 17 OT
FW North Side 28, Elkhart Central 0
Lafayette Jeff 21, Muncie Central 0
Marion 40, Anderson Highland 7
Class 4A:
Calumet 13, Hammond Clark 12
Andrean 47, Highland 40 (4OT)
Hobart 38, Concord 15
SB Washington 28, SB Adams 7
FW South Side 20, Columbia City 14
Homestead 28, New Haven 24
Bellmont 14, Jay County 6
Lafayette Harrison 28, McCutcheon 26
Class 3A:
Hammond Gavit 39, New Prairie 19
Griffith 40, Hammond Noll 12
SB St. Joseph's 28, NorthWood 6
Culver Military 49, Northridge 28
FW Dwenger 36, FW Concordia 16
Eastbrook 21, Mississinewa 8
Northwestern 27, Western 21
Tipton 20, Crawfordsville 18
Class 2A:
Rensselaer 28, Glenn 6
River Forest 32, Lake Station 6
West Noble 20, Woodlan 14
FW Luers 41, Garrett 6
Cass 34, Manchester 0
Rochester 7, Winamac 0
West Lafayette 14, Southmont 7
Hamilton Heights 36, Western Boone 34 (OT)
Class 1A:
Bremen 70, Triton 0
Jimtown 33, Culver 6
South Adams 36, Leo 6
Churubusco 29, Fremont 14
Frontier 26, Caston 21
Tri 43, Edinburgh 6
Southwood 41, Eastern 6
Tri-Central 23, North Miami 12
 
 

      

 

Sectional Finals (Nov 2, 1990)
-----------------------------
5A: Lake Central 38, Crown Point 14
 Mishawaka 16, Valparaiso 14
 FW North Side 26, FW Snider 7
 Marion 24, Lafayette Jeff 6
4A: Andrean 28, Calumet 0
 Hobart 21, SB Washington 11
 FW South Side 30, Homestead 20
 Lafayette Harrison 13, Bellmont 10
3A: Griffith 28, Hammond Gavit 6
 SB St. Joseph's 24, Culver Military 21 (OT)
 FW Dwenger 36, Eastbrook 0
 Northwestern 23, Tipton 14
2A: River Forest 25, Rensselaer 16
 FW Luers 55, West Noble 20
 Cass 24, Rochester 23
 West Lafayette 31, Hamilton Heights 6
1A: Jimtown 25, Bremen 22
 South Adams 21, Churubusco 14
 Frontier 27, North White 0
 Southwood 51, Tri-Central 0
Regional Finals (Nov 9, 1990)
-----------------------------
Class 5A:
Lake Central 24, Mishawaka 0
Marion 21, FW North Side 3
Class 4A:
Hobart 14, Andrean 13
Lafayette Harrison 34, FW South Side 15
Class 3A:
SB St. Joseph's 35, Griffith 6
FW Dwenger 41, Northwestern 7
Class 2A:
River Forest 15, FW Luers 12
West Lafayette 17, Cass 13
Class 1A:
Jimtown 7, South Adams 6
Southwood 20, Frontier 0
 

 

North Semi-State (Nov 16-17, 1990)
---------------------------------
Class 5A: 
Marion 10, Lake Central 7 (Nov 17)
Class 4A:
Hobart 25, Lafayette Harrison 10
Class 3A:
FW Dwenger 24, SB St. Joseph's 9
Class 2A:
River Forest 22, West Lafayette 15
Class 1A:
Southwood 8, Jimtown 7
State Championships @ Hoosier Dome (Nov 23-24)
-------------------------------------
Class 5A:
Ben Davis 37, Marion 3
Class 4A: 
Franklin Central 34, Hobart 14
Class 3A:
FW Dwenger 56, New Palestine 14
Class 2A:
Indpls. Scecina 28, River Forest 27
Class 1A:
South Decatur 44, Southwood 15