INDIANA HIGH SCHOOL FOOTBALL SCHOOLS BY REGION (updated 8/10/18)

REGION 1 & HEAD COACH:

ANDREAN- Chris Skinner
BOONE GROVE- Dan Kukulski
CALUMET- Rick Good
CHESTERTON- Mark Peterson 
CROWN POINT- Kevin Enright  
EAST CHICAGO CENTRAL- Jay Novak 
GARY BOWMAN ACADEMY- David Nelson 
GARY ROOSEVELT- Craig Buckingham
GARY WEST SIDE- Colin McCullough
GRIFFITH- Ben Geffert 
HAMMOND HIGH- Roosevelt Moore 
HAMMOND CLARK- Nick Testa
HAMMOND GAVIT- Robert Robinson
HAMMOND MORTON- Brian Parker
HAMMOND BISHOP NOLL-  Wayne Racine
HANOVER CENTRAL- Brian Parker
HIGHLAND- Pete Koulianos
HOBART- Craig Osika
KANKAKEE VALLEY- Derek Thompson
LAKE CENTRAL- Tony Bartolomeo
LAKE STATION EDISON-  Jason Wolfe
LAPORTE- David Sharpe 
LOWELL- Keith Kilmer
MERRILLVILLE- Brad Seiss 
MICHIGAN CITY- Phil Mason
MUNSTER- Jason Grunewald
PORTAGE- Darren Rodriguez
RIVER FOREST- Joe O'Connell
SOUTH CENTRAL- Buzz Schoff
VALPARAISO- Steven Mueller
WHEELER- Adam Hudak
WHITING- Jeff Cain

REGION 2 & HEAD COACH:

BREMEN- Jordan Leeper 
CONCORD- Craig Koehler
CULVER COMMUNITY-  Mike Zehner
CULVER MILITARY- Andy Dorrel
ELKHART CENTRAL- Josh Shattuck
ELKHART MEMORIAL- Scott Shaw 
FAIRFIELD- Matt Thacker
GLENN- Austin Foust
GOSHEN- Kyle Park  
JIMTOWN- Mike Campbell 
KNOX-  John Hendryx  
LAVILLE- Will Hostrawser
MISHAWAKA- Keith Kinder
MISHAWAKA MARIAN- Mike Davidson
NEW PRAIRIE- Russ Radtke 
NORTHRIDGE- Tom Wogoman 
NORTHWOOD- Nate Andrews  
PENN- Cory Yeoman
PLYMOUTH- John Barron
SOUTH BEND ADAMS- Antwaan Jones
SOUTH BEND CLAY- Garrett Fields
SOUTH BEND RILEY- Jarvis Edison 
SOUTH BEND SAINT JOSEPH- Bryon Whitten 
SOUTH BEND WASHINGTON- Jay Johnson  
TIPPECANOE VALLEY- Stephen Moriarity
TRITON- Rob Brown
WARSAW COMMUNITY- Bart Curtis
WAWASEE- Mike Eshbach 
 

 

REGION 3 & HEAD COACH:

ADAMS CENTRAL- Michael Mosser 
ANGOLA- Andy Thomas 
BELLMONT- Marty Ballard
BLUFFTON- Brent Kunkel
CARROLL (Allen)- Doug Dinan 
CENTRAL NOBLE- Trevor Tipton
CHURUBUSCO- Paul Sade 
COLUMBIA CITY- Brett Fox 
DEKALB- Pete Kempf  
EASTSIDE-  Todd Mason
EAST NOBLE- Luke Amstutz  
FT. WAYNE CONCORDIA- Tim Mannigel 
FT. WAYNE DWENGER- Jason Garrett
FT. WAYNE LUERS- Kyle Lindsay 
FT. WAYNE NORTH SIDE- Mike Brevard
FT. WAYNE NORTHROP-  Jason Doerffler 
FT. WAYNE SNIDER- Kurt Tippmann
FT. WAYNE SOUTH SIDE- Roosevelt Norfleet 
FT. WAYNE WAYNE- Derrick Moore 
FREMONT- Jim Hummer 
GARRETT-  Chris DePew  
HERITAGE- Nico Tigulis 
HOMESTEAD- Chad Zollman
LAKELAND- Keith Thompson  
LEO- Jared Sauder 
NEW HAVEN- Jimy Linn
NORWELL- Josh Gerber 
PRAIRIE HEIGHTS- Mike Lazusky
SOUTH ADAMS- Grant Moser
SOUTHERN WELLS- Greg Mose
WEST NOBLE- Monte Mawhorter
WOODLAN- Sherwood Haydock 

REGION 4 & HEAD COACH:

ATTICA- Ryan Good
BENTON CENTRAL- Mike Hammonds
CARROLL (Flora)- Kevin Sayler
CASS- Jeff Phillips
CASTON- Tony Slocum
CLINTON CENTRAL- Justin Gardiner
CLINTON PRAIRIE- Raymond Jones
COVINGTON- Travis Brown
DELPHI- Josh Strasser  
FOUNTAIN CENTRAL- Ryan Hall
FRANKFORT- Eric Davis
FRONTIER- Jamie Sailors
HARRISON- Terry Peebles 
LAFAYETTE  CENTRAL CATHOLIC- Brian Nay
LAFAYETTE JEFFERSON- Pat Shanley
LOGANSPORT- Mike Johnson 
MCCUTCHEON- Ken Frauhiger 
NORTH JUDSON- Ted White 
NORTH NEWTON- Jeff Bean
NORTH WHITE- Kirk Quasebarth
PIONEER- Adam Berry
RENSSELAER CENTRAL- Chris Meeks
ROCHESTER- Brian Hooker
SEEGER- Herb King
SOUTH NEWTON- Brad Bevis 
TRI-COUNTY- Sam Zachery
TWIN LAKES- Scott Mannering
WEST CENTRAL- Marc Hall 
WEST LAFAYETTE- Shane Fry 
WINAMAC- Craig Barr
 

REGION 5  & HEAD COACH:

ALEXANDRIA- Pete Gast
ANDERSON- Ron Qualls
ANDERSON PREP- Michael Torgenson
BLACKFORD- Randy Sehy
DELTA- Chris Overholt 
EASTBROOK- Jeff Adamson
EASTERN (Greentown)- Josh Edwards 
ELWOOD- Chuck Foga
FRANKTON- Robert Ryan
HAMILTON HEIGHTS- Jon Kirschner
HUNTINGTON NORTH- Rick Burnau
JAY COUNTY- Tim Millspaugh
KOKOMO- Richard Benberry
MACONAQUAH- Austin Colby 
MANCHESTER-  Greg Miller 
MADISON-GRANT- Kyle Booher
MARION-Craig Chambers 
MISSISSINEWA- Curt Funk 
MONROE CENTRAL- John Hochstetler 
MUNCIE CENTRAL- Scott Pethtel
NORTHFIELD- Brandon Baker 
NORTH MIAMI- Joe Grant
NORTHWESTERN- Steve Disler
OAK HILL- Bud Ozmun
PERU- Romison Saint-Louis
SOUTHWOOD- Dave Snyder
TAYLOR- Dennis Bentzler
TIPTON- Aaron Tolle 
TRI-CENTRAL- Shane Arnold
UNION CITY- Mike Thompson
WABASH- Adam Handley
WES-DEL- Brad Hess 
WESTERN-  Alex Stewart
WINCHESTER- Mike Jones
WHITKO- Josh Mohr 
YORKTOWN- Mike Wilhelm

REGION 6  & HEAD COACH:

AVON- Mark Bless 
BROWNSBURG- John Hart
CASCADE- Steve Spinks
CLOVERDALE-  Tom Winders
CRAWFORDSVILLE- Larry Getts
DANVILLE- K.C Woods 
EDGEWOOD- Brian Rosenburg
GREENCASTLE- Mike Meyer
LEBANON- Jeff Smock
LINTON-STOCKTON- Brian Oliver
MARTINSVILLE- Carter Whitson
MONROVIA- Kevin Hutchins
MOORESVILLE- Mike Gillin
NORTH CENTRAL (Farmersburg)- Travis Nolting
NORTH MONTGOMERY- Josh Thompson 
NORTH PUTNAM- Sam Carnes
NORTH VERMILLION- Brian Crabtree  
NORTHVIEW- Mark Raetz 
OWEN VALLEY- Duane Potts
PARKE HERITAGE- Brian Moore
PLAINFIELD- Brian Woodard 
RIVERTON PARKE- Brad Sanders
SOUTHMONT- Desson Hannum 
SOUTH PUTNAM- Nathan Aker 
SOUTH VERMILLION- Greg Barrett  
SULLIVAN-  Blaine Powell
TERRE HAUTE NORTH- Chris Barrett
TERRE HAUTE SOUTH- Tim Herrin 
TRI-WEST- Tyler Bruce
WESTERN BOONE- Justin Pelley
WEST VIGO- Jeff Cobb  
ZIONSVILLE- Pat Echeverria  
 

REGION 7 & HEAD COACH:

BEECH GROVE- Mark Weller 
BEN DAVIS- Jason Simmons
BREBEUF JESUIT- Mic Roessler
COVENANT CHRISTIAN- Larry McWhorter
DECATUR CENTRAL- Kyle Enright 
FRANKLIN CENTRAL- Grant Lewis
HERITAGE CHRISTIAN- Kyle Ray
INDPLS. ATTUCKS- Troy Moore
INDPLS. CATHEDRAL- Bill Peebles
INDPLS. BISHOP CHATARD- Rob Doyle
INDIANA DEAF- Garrett Wooten
INDPLS. HOWE- Earnest Tucker
INDPLS. MANUAL-  Robert Orkman  
INDPLS. CARDINAL RITTER- Ty Hunt 
INDPLS. SCECINA- Ott Hurrle
INDPLS. SHORTRIDGE- Damian Givens
INDPLS. TECH- Anthony Henderson 
INDPLS. WASHINGTON- Steve Moorman
LAWRENCE CENTRAL- John Rodenberg
LAWRENCE NORTH- Patrick Mallory
LUTHERAN- Dave Pasch
NORTH CENTRAL (Indpls.)- Kevin O'Shea 
PARK TUDOR- Orlando Lowry  
PERRY MERIDIAN- Matt Henninger 
PIKE- Jimmy Graves 
RONCALLI- Scott Marsh
SPEEDWAY- Steve Wray 
SOUTHPORT-  Brandon Winters
TINDLEY- Jimmy Mays
TRITON CENTRAL- Tim Able
WARREN CENTRAL- Jayson West

REGION 8  & HEAD COACH:

CAMBRIDGE CITY- Phil Renforth
CARMEL- John Herbert 
CENTER GROVE- Eric Moore
CENTERVILLE- Kyle Padgett
CONNERSVILLE- Adam Kelly  
EASTERN HANCOCK- Doug Armstrong
FISHERS- Rick Wimmer 
FRANKLIN- Chris Coll 
GREENFIELD CENTRAL- Adam Sherman
GREENWOOD- Mike Campbell 
GUERIN CATHOLIC- Tom Dilley 
HAGERSTOWN- Scott Snodgrass 
HAMILTON SOUTHEASTERN- Adam Morris
KNIGHTSTOWN- Chad Montgomery
LAPEL- Tim Miller 
MT. VERNON (Fortville)- Mike Kirschner
NEW CASTLE- Kyle York
NEW PALESTINE- Kyle Ralph 
NOBLESVILLE-  Justin Roden
NORTHEASTERN- Mike Roeder
PENDLETON HEIGHTS- Jed Richmond 
RICHMOND- Tony Lewis
SHELBYVILLE- Michael Clevenger
SHENANDOAH- Jordan McCaslin
SHERIDAN- Bud Wright
TRI- Adam Kilian
UNION COUNTY- Joel Hoffman
WESTFIELD- Jake Gilbert 
WHITELAND- Darrin Fisher 
 
 

REGION 9  & HEAD COACH:

BOONVILLE- Darin Ward 
CASTLE- Doug Hurt 
EVANSVILLE BOSSE- Eric Schnur 
EVANSVILLE CENTRAL- Troy Burgess
EVANSVILLE HARRISON- Lane Oxley
EVANSVILLE MATER DEI- Mike Goebel
EVANSVILLE MEMORIAL- John Hurley
EVANSVILLE NORTH- Joey Paridaen
EVANSVILLE REITZ- Andy Hape 
Forest Park- Ross Fuhs  
GIBSON SOUTHERN- Nick Hart
HERITAGE HILLS- Todd Wilkerson  
JASPER- Tony Ahrens
MT. VERNON (Posey)- Cory Brunson 
NORTH DAVIESS- Trent Fine
NORTH KNOX- Josh Chambers
NORTH POSEY- Waylon Schenk
PERRY CENTRAL- Greg Gibson 
PIKE CENTRAL- Erik Mattingly
PRINCETON- Jared Maners
SOUTH SPENCER-  John Edge
SOUTHRIDGE- Scott Buening 
SPRINGS VALLEY- Mark Hammond
TECUMSEH- Jeff Daming 
TELL CITY- Josh Teague
VINCENNES LINCOLN- Levi Salters
WASHINGTON-  Jake Durnil
WOOD MEMORIAL - Brett Kramer
 







 

REGION 10  & HEAD COACH:

BATESVILLE- Evan Ulery 
BEDFORD NORTH-LAWRENCE- Steve Weber 
BLOOMINGTON NORTH- Scott Bless 
BLOOMINGTON SOUTH- Mo Moriarity 
BROWN COUNTY- Randy Minniear 
BROWNSTOWN CENTRAL- Reed May
CHARLESTOWN- Jason Hawkins 
CLARKSVILLE- Justin Boser
COLUMBUS EAST- Bob Gaddis
COLUMBUS NORTH- Tim Bless 
CORYDON CENTRAL- Aaron Humphrey
CRAWFORD COUNTY-  Jeremy Reynolds
EAST CENTRAL- Don Stonefield
EASTERN GREENE- Travis Wray
EASTERN (Pekin)- Luke Dean 
EDINBURGH- Jason Burton
FLOYD CENTRAL- James Bragg
FRANKLIN COUNTY- Wes Gilman
GREENSBURG- Scott Moore
INDIAN CREEK- Brett Cooper
JEFFERSONVILLE- Brian Glesing
JENNINGS COUNTY- Rick Zimmerman 
LAWRENCEBURG- Ryan Knigga 
MADISON- Patric Morrison 
MILAN- Ryan Langferman
MITCHELL- Troy Pritchett 
OLDENBURG ACADEMY- Eric Feller
NEW ALBANY- Steve Cooley
NORTH DECATUR- Steve Stirn
NORTH HARRISON- Mark Williamson 
PAOLI- Jeremy Lowery
PROVIDENCE- Larry Denison 
RUSHVILLE- Dan Rector
SALEM- RJ Hartsfield 
SCOTTSBURG- Kyle Mullins
SEYMOUR- Michael Kelly
SILVER CREEK- John Dablow 
SOUTH DEARBORN- Rand Ballart 
SOUTH DECATUR- Tony Bell
SWITZERLAND COUNTY- Ryan Jesop
TRINITY LUTHERAN- Michael Wilson
WEST WASHINGTON- Phillip Boswman